niedziela, 27 września 2015

Książki mojego dzieciństwa

Dziś pierwszy niedzielny felieton, a w nim - z racji tego, że jest to blog głównie o książkach coś o początkach mojego czytelnictwa ;)

Zaczęłam czytać znacznie wcześniej niż poszłam do szkoły - miałam jakieś 4 czy 5 lat ;)
Powód był prozaiczny - zawsze wieczorem mama czytała mi bajki na dobranoc. Strasznie jej zazdrościłam tej umiejętności i bardzo często nie mogłam doczekać już do kolejnego wieczora, żeby dowiedzieć się co dzisiaj stanie się w kolejnym rozdziale bajki :) Także z tej niecierpliwości poprosiłam moją ciocię, żeby nauczyła mnie w końcu czytać.
Moja pierwsza słodka niezależność :) zajęło mi to trochę czasu ale jaka radość gdy samodzielnie dukałam pierwsze przeczytane wyrazy!!
Zaczęłam powoli i w miarę swoich możliwości pochłaniać swoje pierwsze książki. Do czasu pójścia do szkoły miałam obczytane wszystkie lektury aż do 3 klasy. Także kiedy dzieciaki w szkole zazwyczaj z przymusem czytały pierwsze lektury ja sobie bimbałam czytając inne książki - zazwyczaj o archeologii, która wtedy ku zdziwieniu wielu znajomych bardzo mnie interesowała (o litości - jak w tym czasie przekopywałam babciny ogródek w poszukiwaniu starożytnych szczątków) :P

Dziś przedstawię Wam TOP 5 moich książek z dzieciństwa :)

1. Zaszczytne i nieodzowne pierwsze miejsce zajmuje "Plastusiowy Pamiętnik" Marii Kownackiej.
O tak. to jest zdecydowany numer jeden mojego dzieciństwa, ukochana książka bez której przez kilka dobrych lat nie mogłam się obejść. Czytałam ją tak często, że aż uległa samoistnej degradacji i najnormalniej w świecie się rozpadła :P

2. "Dzieci z Bullerbyn" Astrid Lindgren
Wydaje mi się, że każde dziecko lubiło tą książkę, ponieważ utożsamiało się z jej głównymi bohaterami :)

3. "Archeologia" Norah Moloney - seria Oxford Młodym 
Książka, którą dostałam w pierwszej klasie podstawówki od mamy na gwiazdkę. Istny hit. Kiedy mama zorientowała się, że interesuje mnie archeologia zakupiła mi tą książkę, która była czytana miliard razy. Znałam ją już praktycznie na pamięć :P I mam ją oczywiście do dzisiaj :)

4. Cykl Jeżycjada -  Małgorzata Musierowicz
Uplasowała się dopiero na 4 miejscu tylko i wyłącznie dlatego, że skradła moje serce dosyć późno - gdzieś w 2 albo nawet 3 klasie podstawówki. Obecnie mam całą serię, łącznie z najnowszymi częściami (jest ich aż 21) i bardzo chętnie wracam do tych książek co jakiś czas czytając całą serię od początku. Zajmuje szczególne miejsce w moim serduchu- uwielbiam, kocham, ubóstwiam <3 :)
Nie ukrywam, że mam swoich faworytów między innymi "Ida sierpniowa" , "Opium w rosole" i "Kalamburka". No i oczywiście z niecierpliwością czekam na kolejne ;)

5. "Pippi Pończoszanka"Astrid Lindgren
Zaszczytne 5 miejsce znowu dla Pani Lindgren :) Lubiłam wiele jej książek, ale "Pippi Pończoszanka" była tą, która zawsze potrafiła wywołać uśmiech na mojej twarzy ;)


A wy - jakie mieliście TOP5 z czasów dziecięcych?? :)


piątek, 25 września 2015

Gene Brewer "K-PAX"



Ilość stron: 214
Grubość:  1,4  cm

Do końca wyzwania zostało: 113,7 cm 
Ilość przeczytanych książek: 17

Moja ocena: 3,5 / 5

Pewnego dnia w Instytucie Psychologii na Manhatanie pojawia się niezwykły pacjent - nie dość, że nie ma żadnych typowych objawów dla jakiejś konkretnej choroby psychicznej, to na dodatek uważa się za przybysza z planety K-PAX. Jest bardzo komunikatywny i chętnie opowiada o planecie z której przybył, wpływa również pozytywnie na innych chorych przebywających w Instytucie.

Byłam troszkę zawiedziona tą książką.... nie to, żeby była jakoś paskudnie napisana czy nudna, ale bardzo lubię film, który powstał na jej podstawie. Rzadko zdarza mi się stwierdzić, że film był ciekawszy niż książka, bo zazwyczaj w filmach pominiętych jest wiele szczegółów, niektóre fakty zmienione są pod publikę kinową. Jednak  w tym przypadku książka wydała mi się po prostu nieciekawa. 
Jestem jednak pełna uznania dla autora książki, który bardzo wiernie trzyma się naukowych faktów, które przewijają się w całej książce i jest ich po prostu ogrom. Książka jest na pewno skarbnicą wiedzy astronomicznej ;)


poniedziałek, 21 września 2015

Fannie Flagg "Smażone zielone pomidory"



Ilość stron: 364
Grubość:  2,3  cm

Do końca wyzwania zostało: 115,1 cm 
Ilość przeczytanych książek: 16

Moja ocena: 5+++ / 5


Książka, którą każdy powinien przeczytać.
Mimo tego iż jest w niej mnóstwo ludzkich niepowodzeń i tragedii napawa ogromnym optymizmem. 
Historia mieszkańców miasteczka Whistle Stop może i jest bardzo zwyczajna i codzienna, ale autorka przedstawia ją w taki sposób, że bardzo przyjemnie się ją czyta. Poza tym mimo ciężkich czasów panującym w stanach wtedy wielkim kryzysem i bardzo dużym rasizmem w bohaterach nigdy nie zgasła serdeczność i pogoda ducha. Alabama z początku XX wieku - nie trzeba tam jechać żeby poczuć klimat tamtych czasów :) 

niedziela, 20 września 2015

Kilka zmian

Cześć i czołem! 

Z racji tego,  że blogowanie bardzo mi się spodobało w najbliższym czasie planuje tutaj kilka zmian :) mam nadzieję, że przypadną Wam do gustu i będziecie tutaj częściej zagladać! Plany na najbliższą przyszłość:

1. Zmiana wyglądu bloga
Może mi to chwilę zająć,  bo nie ogarniam tych szablonów, kolumn itp,  ale chciałabym w efekcie finalnym uzyskać przytulny wygląd bloga.  A może znacie kogoś,  kto potrafi czynić czary z szablonami blogowymi i podejmie się tego wyzwania?

2. Felieton niedzielny
Aby wprowadzić troszkę urozmaicenia do bloga postanowiłam pisać co niedzielę krótki felieton,  będzie trochę wspomnień,  starych fotografii i wylewu moich nieokrzesanych myśli - start już za tydzień ! :)

3. Książki, książki i jeszcze raz książki
Będzie więcej recenzji,  ponieważ postanowiłam,  że będę pisać też o tych tytułach,  które czytałam juz dawno a moim zdaniem są warte uwagi :)

4. Troszkę gotowania dla relaksu :)
Z racji tego, że bardzo lubię gotować i piec, od czasu do czasu podzielę się z Wami moimi przepisami :) często są one wynikiem kilku nieudanych prób i podejść ale ile frajdy,  mówię Wam ^^

piątek, 18 września 2015

John Grisham "Klient"


Ostatnio w ramach przeprowadzki zrobiłam porządek w biblioteczce mojej i mojej siostry. Z racji tego, że na półce w pokoju siostry stało wiele książek, których jeszcze nie miałam okazji przeczytać chwytam po kolei za trochę starsze tytuły ;) na pierwszy ogień poszedł Grisham ze swoim "Klientem" :)


Ilość stron: 320
Grubość:  2,1  cm

Do końca wyzwania zostało: 117,4 cm 
Ilość przeczytanych książek: 15

Moja ocena: 5 / 5

11 letni Mark mieszkający w ubogiej dzielnicy w przyczepie kampingowej wraz z mamą i młodszym bratem pewnego dnia staje się świadkiem samobójstwa znanego prawnika. Przed śmiercią jednak prawnik wyjawia mu tajemnicę ukrycia ciała senatora, która to od kilku miesięcy spędza sen z powiek FBI. 

Bardzo dobrze napisana książka. Gdzieś w środku lekko przynudza, ale za to końcówka emocjami wynagradza wszystko. Nie mogłam oderwać się od czytania ! Błyskotliwość chłopca, to jak z dnia na dzień musiał podejmować zbyt poważne decyzje jak na swój wiek oraz zacierająca się granica pomiędzy dziecięcymi zabawami a dorosłymi decyzjami sprawiają, że książka jest bardzo fascynująca. 

wtorek, 15 września 2015

Mons Kallentoft "Ofiara w środku zimy"

Oj, oj - ostatnio tak mało czasu na czytelnicze przyjemności - przeprowadzka i remont spędzały mi sen z powiek, ale na szczęście wszystko już powoli na finiszu. 


Ilość stron: 448
Grubość:  3  cm

Do końca wyzwania zostało: 119,5 cm 
Ilość przeczytanych książek: 14

Moja ocena: 2 / 5

Całe szczęście, że zazwyczaj nie czytam serii książek po kolei. Gdybym chwyciła ten tytuł Kallentofta jako pierwszy, to szczerze mówiąc pewnie kolejne tomy nie miałyby  u mnie popytu. Akcja ciągnie się jak flaki z olejem, praktycznie nie ma żadnych ciekawych wątków, a od połowy książki praktycznie wiadomo kto jest winien. Nie porwała mnie ta książka - mimo iż zaczynała się ciekawie myślę że autor nie miał po prostu pomysłu na wartkie rozwinięcie akcji.